השנה הראשונה בעסק שלך עלולה להיות מרגשת ומאתגרת, אך עלולה להיות גם רצופת טעויות ולהתברר כשנה האחרונה של החלום בכלכלי.ספר "בראשית" של היזמית העסקית.

כל בעל עסק חדש בישראל נתקל בשלב כזה או אחר בסטטיסטיקה העגומה שלפיה 90 אחוז מהעסקים הקטנים נסגרים בשנה הראשונה.

גם עסקים שמנוהלים על ידי נשים מתקשים לשרוד את ההתחלה הקשה, אבל הסיבות שלהן

לנפילה ייחודיות בשוק העבודה.

מצד אחד, הן שמרניות יותר בלקיחת סיכונים ולכן הן נוטות פחות להיקלע לסיטואציות משבריות. מצד שני,הקמת עסק חדש מחייבת לקיחת סיכונים והתמודדות עם משברים,וכאן מתגלה החולשה הגדולה של היזמית הנשית– היעדר מיומנויות ניהול משברים ורמת לחץ גבוהה מדי.

ריבוי הקרנות שמיועדות ליזמות נשית מקל יחסית על נשות עסקים לגייס כסף עבור פתיחת עסק, אבל מהר מאוד הן מגלות כי מדובר במלכודת דבש. תזרים המזומנים המלאכותי בתחילת חיי העסק יוצר תמונת מצב משכרת ומשקרת וכאשר החגיגה נגמרת והספקים לוחצים –אז למעשה נבחנת יכולת ההתמודדות האמיתית של היזמית.

יש יזמיות שיתחילו למרוח את הספקים, לעשות להם עיניים ולהבטיח שהצ`ק כבר בדרך, אבל אז מהר מאוד הן יגלו שהספקים לא מסתפקים במבטים מצועפים ובמחשופים נדיבים ויציבו אולטימאטום – בית קפה או הוצאה לפועל.

במקרה כזה עלולות נשות העסקים להתפתות ולמרוח את פקידי הבנק, אבל אז הן מגלות לחרדתן שאם הספקים יכולים רק לצרוח ולאיים – הבנק יכול בלחיצת כפתור לסגור להן את העסק – להחזיר צ`קים, לחסום את כרטיסי האשראי ולהוריד את מסגרת האשראי באופן חד צדדי )כמובן שבעקבות ירידה במחזורי הפעילות(.בשנה הראשונה הבנק בודק אותך בשבע עיניים ורק מחכה לטעות שלך.) אל תספקי לו תחמושת. אם יש לך בעיה עם הספקים– דברי עם הבנק. הוא יכול לעזור, אבל כל עוד את עומדת בתנאים שהציב, ולא מפריזה בבקשות.

ואם נגענו כבר ביחסי אנוש עם גורמים חיצוניים, חשוב שגם לעסק שלך תכניסי אנשים איכותיים, שאת יכולה לסמוך עליהם ושיאמינו בעסק שלך.

והכי חשוב, אם את רואה שהגעת לדרך ללא מוצא – אל תתביישי להודות בטעות ולסגור את העסק עם חוב של חצי מיליון, ולא לסחוב אותו עוד כמה חודשים ולהגיע לחוב של שני מיליון.

בעניין הזה לפחות יש לכן, הנשים, יתרון על גברים– אתן פחות גאוותניות ובמקום להתאבד על העסק– תבחרו תמיד בחיים.


הכותב הוא מנכ"ל קבוצת EMY ומומחה למצבי משבר בעסקים

והבעלים של אתר ההשקעות של ישראל "עסק טוב"www.esektov.co.il

ושל "המוסד לבוררות עסקית-"עסק טוב" www.borer.biz